Informacja podstawowa - Akcja Katolicka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kardynał Ignacy Jeż


Śp. Kardynał Ignacy Jeż

Urodzony 31.07.1914 r. w Radomyślu Wielkim (diec. tarnowska), wyświęcony 20.06.1937 r. (Katowice), wikariusz w Hajdukach Wielkich; w obozie koncentracyjnym w Dachau 7.10.1942 - 29.04.1945; kapelan obozu dla Polaków w Göppingen; rektor NSD im. św. Jacka w Katowicach 1946 - 1960; 20.04.1960 mianowany przez Ojca Świętego Jana XXIII biskupem pomocniczym w Gnieźnie z przeznaczeniem dla Gorzowa Wlkp.; prekonizowany 13.05.1960 r., konsekrowany w katedrze gorzowskiej 5.06.1960 r., mianowany sufraganem w Gorzowie Wlkp. 16.09.1967 r.; 28.06.1972 r. mianowany ordynariuszem nowo utworzonej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ingres do katedry koszalińskiej 22.10.1972 r.; 1.08.1989 r. złożył rezygnację z obowiązków biskupa diecezji, którą przyjął Ojciec Święty Jan Paweł II 1.02.1992 r. Zmarł 16.10.2007 roku w Rzymie w przededniu ogłoszenia go kardynałem przez papieża Benedykta XVI.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego